DiVA för studenter

Ladda upp fil

På sidan två i formuläret laddar du upp din uppsats i PDF-format. Här bestämmer du även om filen ska visas publikt i DiVA. Ibland finns det avtal med exempelvis ett företag som anger att fulltexten av din uppsats inte får visas i DiVA. Då ska sekretess kryssas för och diarienumret med beslutet om sekretess anges. OBS! Information om sekretess fylls i av din uppsatsadministratör.

  • Låt alternativet Gör fritt tillgänglig nu vara valt om inget speciellt gäller för din uppsats och du vill att den ska synas för alla.
  • Vill du att filen ska bli synlig ett visst datum anger du det vid Gör fritt tillgänglig senare.
  • Vill du att bara informationen om uppsatsen ska synas i DiVA väljer du Endast arkivering. Då syns endast uppgifter om författare, titel, abstract och så vidare i DiVA.

Tänk på att känsliga personuppgifter om dig själv eller andra, såsom personnummer, inte bör finnas med i en fulltext som ska publiceras.

Välj under Typ fulltext och pdf.
Ladda upp filen från din dator genom att klicka på Välj fil. Om uppsatsen är större än 1GB kan den laddas upp genom en URL-adress.

Läs sedan igenom och bocka för godkännandet av publiceringsvillkoret. Har du valt att endast arkivera din fil behöver du inte godkänna publiceringsvillkoret.